The Best Ways To Cope With Fear Of Sexual Intimacy

By: Sarah Cocchimiglio

Updated January 05, 2021

Medically Reviewed By: Tonia Cassaday

Czasami wydaje się, że seks prowadzi nasze społeczeństwo. Ludzie często doświadczają oglądania obrazów naładowanych seksualnie. Korzystanie z tych obrazów jest często świetnym sposobem na sprzedaż produktu, ponieważ motywuje wielu ludzi do osiągnięcia sukcesu i są one w umysłach większości ludzi, mężczyzn i kobiet alike.

Nawet jeśli kilka osób doświadcza oglądania obrazów seksualnych co jakiś czas, nasze społeczeństwo uczyniło seks trochę tematem tabu. Z jakiegoś powodu, w ogóle, po prostu nie są otwarte o naszym życiu seksualnym, a nawet jeśli wiele rzeczy w naszym społeczeństwie są seksualizowane, istnieje granica, a kiedy ta granica jest przekraczana, kłopoty powstaje. Przykład w punkcie wyjścia: Żaden mężczyzna nie chce mówić o tym, jak nie mógł „poderwać się” pewnej nocy, a nikt nie lubi rozmawiać o strachu przed seksem.

Badania medyczne wykazały, że jeśli ty lub twój partner cierpicie z powodu strachu przed intymnością seksualną, ciągłe zalewanie obrazami i wiadomościami o stosunku seksualnym może być niewygodne i przytłaczające. Ale nie jesteś sam: ludzie na całym świecie przechodzą teraz przez to samo i są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc poradzić sobie z tym lękiem, a nawet go przezwyciężyć. Zdrowe romantyczne związki i satysfakcjonujące życie seksualne są możliwe.

W tym artykule porozmawiamy o tym, czym właściwie jest strach przed intymnością seksualną, a także o objawach, możliwych przyczynach, dlaczego ludzie go doświadczają, oraz o technikach radzenia sobie z nim, które pomogą ci stworzyć romantyczny związek z kimś.

It Can Be Tough To Push Through Your Fear Of Sexual Intimacy Alone

We’re Here To Help – Click Here To Get Started Ta strona jest własnością i jest obsługiwana przez BetterHelp, który otrzymuje wszystkie opłaty związane z platformą.

Źródło: unsplash.com

Strach przed intymnością seksualną

Strach przed intymnością seksualną jest klinicznie określany jako genofobia, (znana również jako koitofobia). Słowo „geno” w tym słowie oznacza „potomstwo”. Prawie każdy miał obawy i lęki, gdy mają zamiar uprawiać seks z kimś.

Jednakże genofobiczni ludzie boją się intymności seksualnej przez cały czas. Mogą mieć intensywne ataki paniki lub strachu, gdy są skonfrontowane z sytuacją seksualną, a nawet mogą mieć epizody, gdy myślą o idei seksu. Może to prowadzić do tego, że dana osoba czuje się samotna i chce uniknąć romantycznych związków. Jest to jednak dość powszechny problem, który z pewnością można przezwyciężyć dzięki terapii.

Objawy lęku przed intymnością seksualną

 • Zwiększone bicie serca
 • Zdrętwienie oddechu – To również może być objawem ataku paniki
 • Płacz
 • Unikanie innych – Możesz w końcu unikać innych ludzi, nawet tych, z którymi nie będziesz uprawiać seksu, z obawy przed ewentualną dyskusją na temat intymności seksualnej

Przyczyny genofobii

W przypadku wielu lęków, zazwyczaj mamy do czynienia z jakąś traumą, która powoduje rozwój lęku. Niektóre możliwe doświadczenia i sytuacje, które mogą prowadzić do strachu przed intymnością seksualną obejmują:

 1. Gwałt: Jest to jedno z najbardziej emocjonalnie traumatyzujących wydarzeń, które mogą się zdarzyć osobie. Jak zapewne wiesz, gwałt to sytuacja, w której ktoś zmusza cię do uprawiania seksu bez twojej zgody i prawie zawsze jest to gwałtowne. Wpływa na miliony i może powodować poważne problemy emocjonalne lub seksualne.

Każdy radzi sobie z następstwami gwałtu inaczej. Niektórzy ludzie mogą stać się bardziej rozwiązli, aby poradzić sobie ze swoją traumą, podczas gdy inni mogą zrobić coś przeciwnego i doświadczyć spadku pożądania seksualnego. Jeśli jesteś ofiarą gwałtu, możesz stać się mniej ufna w stosunku do ludzi, szczególnie tych, którzy są podobni do twojego gwałciciela, czy to oznacza ich płeć, kolor włosów, itp. Możesz doświadczyć genofobii. Nawet jeśli przyszłe spotkanie jest za obopólną zgodą, możesz mieć poczucie, że to coś złego lub martwić się, że sama możesz znaleźć się w takiej samej sytuacji. Nawet ci, którzy całkowicie ufają swoim partnerom, mogą mieć epizody genofobii.

Przeżycie gwałtu nie jest niczym, czego należy się wstydzić. Gwałt jest przerażającym doświadczeniem i potrzeba czasu, aby się z niego wyleczyć. Jednak z odpowiednimi zasobami, wyleczenie jest nie tylko możliwe, ale i prawdopodobne.

 1. Uraz z dzieciństwa: To może być podobne do gwałtu, ale są pewne różnice. Możesz nawet nie pamiętać tego doświadczenia, ale nadal możesz mieć nieświadomy strach przed seksem z tego powodu. Trauma z dzieciństwa nie oznacza tylko, że byłaś molestowana lub napastowana seksualnie w dzieciństwie. Trauma w dzieciństwie może być spowodowana przez słuchanie o seksie, oglądanie pornografii jako dziecko, chodzenie po rodzicach uprawiających seks, itp.

Pomyśl o swoim dzieciństwie. Czy jest jakieś wydarzenie, które mogło być katalizatorem twojej genofobii? Być może mentalnie zablokowałeś to, lub może będziesz musiał zrobić trochę mentalnego kopania. Twój terapeuta może pomóc Ci uświadomić sobie bolesne wspomnienia, poradzić sobie z nimi i wyleczyć się z nich.

Istnieją również mniej traumatyczne przyczyny genofobii, w tym:

 1. Niepewność: Każdy ma niepewność. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą martwić się o swój obraz ciała. Mężczyźni mogą martwić się o ich penisa jest odpowiednio duży, a kobiety mogą martwić się o to, jak ich genitalia wyglądają, zbyt. Jest to powszechne i większość z nas będzie przez to przechodzić. Genophobic ludzie myślą o tych niepewności stale, i to będzie na czele ich umysłów, jak oni mają sex.
 2. Religijne wychowanie: Seks jest tabu w wielu religiach. Jeśli zostałeś wychowany w przekonaniu, że seks jest czymś, co powinno być zarezerwowane tylko dla prokreacji, a pomysł został wbity w ciebie, możesz znaleźć to wyskakujące, gdy próbujesz uprawiać seks. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w tej religii już, lub stały się bardziej umiarkowane, może nadal mieć te myśli i obawy, gdy jesteś w sytuacji intymnej.
 3. Różne lęki: Czasami, genofobia będzie produktem ubocznym innego strachu. Na przykład, możesz mieć strach przed nagością lub strach przed zarażeniem się chorobą weneryczną, mimo że wiesz, że twój partner jest zdrowy. Może to być strach przed zajściem w ciążę lub strach przed dotykaniem – lista jest dłuższa.

Jak więc iść naprzód?

Nie ma magicznej pigułki, aby przezwyciężyć genofobię. Jak większość lęków, potrzeba czasu, aby przez nią przejść. Niektóre osoby nigdy całkowicie się z tym nie uporają, ale mogą sobie z tym poradzić i prowadzić zdrowe życie seksualne. Oto kilka sposobów, które pomogą ci wyleczyć się z genofobii.

 1. Znajdź powód

Spójrz na te przyczyny powyżej. Czy miałeś jakieś doświadczenie lub niepewność, które mogą być przyczyną twojej genofobii? Nawet jeśli nic ci nie przychodzi do głowy, twoja trauma może być ukryta. Porozmawiaj ze swoją rodziną lub przyjaciółmi i spróbuj znaleźć przyczynę.

 1. Radzenie sobie z niepewnością

Jeśli czujesz, że powodem twojej genofobii jest niepewność, spróbuj popracować nad samoakceptacją i miłością do siebie. Nie tylko poczujesz się bardziej pewny siebie, ale możesz też zwiększyć swoją wytrzymałość.

Jeśli jest to coś poza twoją kontrolą, otocz się ludźmi, którzy nie będą cię poniżać za twoją niepewność. Porozmawiaj z innymi, którzy mogą cierpieć z powodu tych samych niepewności i naucz się różnych mechanizmów radzenia sobie z nimi.

Nie bój się również rozmawiać ze swoim partnerem o swoich niepewnościach. Jeśli im na tobie zależy, na pewno zrozumieją.

 1. Poznaj swoje ciało

Czasami możesz chcieć lepiej poznać swoje ciało. Co sprawia, że czujesz się dobrze, jakie są twoje podniety, co podnosi twoje pożądanie seksualne? Innymi słowy, masturbuj się. Nie bój się używać zabawek, oglądać czegoś erotycznego i odkrywać siebie. To może pomóc rozwiać twoje obawy, ponieważ będziesz wiedział więcej o tym, co cię podnieca. Nie musisz wstydzić się swojego ciała. Jeśli ten pomysł jest dla ciebie zbyt wyzwalający, jest to całkowicie zrozumiałe! Zacznij od wygodnego siedzenia w ubraniu, w którym czujesz się swobodnie, i po prostu zrelaksuj się w swoim ciele. Spróbuj dać sobie komplementy, takie jak: „Moje ramiona są silne i pomagają mi osiągać rzeczy każdego dnia”. Możesz również spróbować medytacji z przewodnikiem.

Źródło: unsplash.com

4. Znajdź kogoś, kto zna twoją traumę

Jeśli twoja genofobia wynika z traumy z przeszłości, upewnij się, że twój partner o tym wie. Twój partner powinien zapewnić Cię, że wszystko będzie w porządku, a jeśli jest coś, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo, daj mu znać. Posiadanie kogoś, kto nie szanuje twoich doświadczeń, może pogłębić twoje obawy, ale jeśli masz kogoś, kto jest naprawdę opiekuńczy, nauczysz się, jak radzić sobie z tymi obawami trochę łatwiej.

BetterHelp może pomóc

Nie bój się szukać terapii u specjalisty medycznego. Uzyskanie porady od przyjaciół lub bliskich jest świetne, ale prawdziwy profesjonalista może pomóc ci ustalić dokładną przyczynę twojej genofobii i określić kroki, które możesz podjąć, aby być na dobrej drodze do jej naprawienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz z powodu traumy, ponieważ profesjonalista może pomóc ci poradzić sobie bez wywoływania epizodu.

Choć wielu może czuć się dziwnie rozmawiając o swoim życiu seksualnym z terapeutą, może ci on pomóc, poufnie i bez osądu. Jeśli dyskrecja lub twój harmonogram pracy jest niepokojący, możesz nawet rozważyć terapeutów online. Sprawdź poniżej, aby przeczytać opinie o terapeutach online BetterHelp od ludzi takich jak Ty, którzy znaleźli odpowiedniego terapeutę, aby pomóc w radzeniu sobie z problemami takimi jak strach przed intymnością seksualną.

Recenzje terapeutów

„W ciągu kilku tygodni rozmowy z Jordanem, był on niesamowicie pomocny w dostarczaniu mi alternatywnych sposobów patrzenia na traumę w moim życiu, w jakiś sposób natychmiast podnosząc lata ciężaru z moich ramion. I would absolutely recommend Jordan to a friend.”

It Can Be Tough To Push Through Your Fear Of Sexual Intimacy Alone

We’re Here To Help – Click Here To Get Started

„Dr. Anstadt jest pierwszym terapeutą, z którym rozmawiałam i chciałabym móc go zatrzymać. Był świetny w pomaganiu mi w uświadomieniu sobie moich wyzwalaczy lęku i pomógł mi w moich relacjach z wszystkimi moimi bliskimi. Jestem niesamowicie wdzięczna za jego zrównoważone podejście, za to, że łączy wiele kwestii, nie sprawiając, że stają się one przytłaczające.”

Genofobia nie oznacza, że musisz mieć złe życie seksualne. Jak ze wszystkimi lękami, możesz sobie z nimi poradzić lub nauczyć się je całkowicie pokonywać. Porozmawiaj z ludźmi, którzy się o ciebie troszczą, czy to z przyjaciółmi, rodziną, czy z profesjonalistą. Możesz przezwyciężyć ten strach i przejść do owocnego życia seksualnego i satysfakcjonujących związków.

Jakie są oznaki problemów z intymnością?

Badania medyczne wykazały, że problemy z intymnością mogą przybierać różne formy. Możesz czuć się niekomfortowo lub obawiać się wyrażania jakichkolwiek uczuć, emocji lub zaangażowania. Możesz mieć trudności z mówieniem o głębokich uczuciach, które możesz mieć. Możesz nie ufać swojemu partnerowi z czymkolwiek, nawet dzieląc się tym, jakie cele masz w swoim życiu.

Jeśli jesteś w poważnym związku seksualnym i czujesz, że nie możesz ujawnić pewnych rzeczy swojemu partnerowi z irracjonalnego strachu, możesz mieć problemy z intymnością.

Problemy z intymnością mogą być również strachem przed seksem. To nie jest bycie aseksualnym lub radzenie sobie z brakiem pożądania seksualnego, ale zamiast tego pragnienie seksu, ale obawa przed nim. Lęk przed seksem lub unikanie ekspresji seksualnej może wynikać z wielu powodów, takich jak trauma w przeszłości (nadużycie emocjonalne lub seksualne) lub coś innego, co powstrzymuje cię przed jego uprawianiem. Każdy może rozwinąć w sobie lęk przed seksem i obawiać się spotkań seksualnych z wielu powodów.

Seks nie jest najważniejszy w każdym związku, ale jest ważny dla wielu, a lęk przed seksem lub genofobia może zatrzymać związek. Badania medyczne wykazały, że gdy jedna osoba chce współżyć, a druga boi się kontaktów seksualnych, może to stanowić problem. Jeśli znajdziesz się w takim stanie, należy szukać profesjonalnej pomocy medycznej. Porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą, jeśli masz lęk przed seksem lub jakikolwiek inny rodzaj lęku, a dowiesz się, jak go przezwyciężyć.

Jak pokonać lęk przed intymnością?

Jeśli masz lęk przed intymnością, może on mieć wpływ na twoje związki. Z każdym strachem trudno jest się „uporać”, ale możesz podjąć kroki, aby dowiedzieć się, dlaczego obawiasz się intymności i w końcu pokonać swój strach. Oto kilka kroków z medycznie zweryfikowanych zasobów, które możesz podjąć, aby pomóc w pozbyciu się strachu przed intymnością.

 • Po pierwsze, ważne jest, aby porozmawiać z terapeutą, jeśli twój strach przed intymnością jest poważny. Przy ekstremalnym strachu, może być trudno pokonać strach na własną rękę. Terapeuta może pomóc ci znaleźć podstawową przyczynę i uporać się z nią w ten sposób.
 • Postaraj się określić, dlaczego czujesz się w ten sposób. Różne rzeczy mogą być odpowiedzialne za strach przed intymnością. Czy w przeszłości miała miejsce trauma, która mogła doprowadzić do powstania lęku, taka jak porzucenie lub wykorzystanie seksualne? Nie każdy lęk przed intymnością jest spowodowany traumą lub wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie, ale dość często tak jest. Uczenie się, jak radzić sobie z tym nadużyciem seksualnym w dzieciństwie jest ważną częścią przezwyciężania zaburzeń lękowych intymności lub problemów.
 • Spróbuj komunikować się z partnerem więcej. Ci, którzy są blisko ciebie może być w najlepszej pozycji, aby pomóc Ci, jeśli jesteś zmartwiony przez lęk przed intymnością. Twój partner może pomóc ci przezwyciężyć strach przed intymnością. Zacznij od małych kroków, a potem rozwijaj się. Małe kroki są kluczem do upewnienia się, że oboje czujecie się bezpiecznie podczas całego procesu.
 • Poszukaj wyzwalaczy, które sprawiają, że strach przed intymnością jest gorszy. Łatwiej jest poradzić sobie z lękiem przed intymnością, gdy zidentyfikujesz rzeczy, które go wyzwalają. Czy istnieje jakieś konkretne wspomnienie lub emocja, która może wywołać lęk przed intymnością? Jeśli tak, to czy istnieje sposób, w jaki możesz uniknąć myślenia o tym? W ten sposób możesz pokonać swój strach przed intymnością, ucząc się unikać wyzwalaczy.

Dlaczego boję się być dotykany?

Niechęć bycia dotykanym przez nieznajomego jest całkowicie rozsądna, ale możesz się zastanawiać, dlaczego boisz się być dotykanym przez kogoś, kogo kochasz. Badania medyczne wykazały, że ludzie, którzy mają problemy z intymnością, obawiają się jej z kilku powodów. Nie musi to być wcale dotyk seksualny wynikający z lęku przed stosunkiem seksualnym. Coś platonicznego może wywołać strach i spowodować, że ktoś nie będzie czuł się bezpiecznie lub komfortowo z byciem dotykanym.

Z każdym strachem, będzie unikalna przyczyna dla większości przypadków. Dla wielu, mieli jakąś traumę związaną z dotykaniem. To może obejmować nadużycia seksualne w dzieciństwie. Nadużycia seksualne w dzieciństwie mogą powodować strach przed związkami emocjonalnymi lub seksualnymi. Czasami, to nadużycie seksualne w dzieciństwie stało się tak dawno temu, że nawet tego nie pamiętają. Strach przed byciem dotykanym może również odnosić się do innych lęków, jak również, takich jak strach przed zarazkami lub OCD. Albo może to być coś innego.

Jeszcze raz, jest to przypadek, w którym może Pan chcieć spotkać się z terapeutą, aby pomóc przezwyciężyć swój strach przed byciem dotykanym.

Jak mogę być intymny z moim partnerem?

W skrajnych przypadkach, takich jak strach przed seksem lub skrajny strach przed intymnością, powinien Pan szukać pomocy terapeuty, który posiada licencję medyczną, takiego jak terapeuta seksualny lub ktoś, kto specjalizuje się w innej formie terapii. W przeciwnym razie, możesz być intymny ze swoim partnerem na kilka sposobów, takich jak:

 • Chodź na małe randki, które oboje kochacie. To może obniżyć twoją czujność i sprawić, że będziesz bardziej otwarty na intymność.
 • Zacznij powoli. Dobrze jest robić małe kroki i upewnić się, że twoje granice nie są przekraczane. Szanujący się partner będzie zadowolony z powolnego działania.
 • Stwórz listę postępów, jakie poczyniłeś, i stawiaj sobie własne cele. Soon, you’ll be intimate with your partner in no time.

Jak to się nazywa, gdy masz lęk przed intymnością?

Co ciekawe, żadna fobia nie dotyczy konkretnie lęku przed intymnością. Zamiast tego, kiedy ktoś obawia się intymności, stan ten może być związany z kombinacją różnych fobii, takich jak gimnastofobia, strach przed nagością, lub filofobia, strach przed miłością.

Jak rozwijać intymność?

Związki intymne występują w czterech różnych typach, w tym doświadczalne, emocjonalne, seksualne i intelektualne. Powinieneś naturalnie chcieć rozwijać intymność z kimś, kogo kochasz. Istnieją pewne sposoby, aby zbliżyć się do partnera. Zmieniaj rutynę i próbuj nowych rzeczy. Bądź bardziej otwarty na mówienie o swoich emocjach i poznawanie siebie nawzajem (angażowanie się w efektywną ekspresję seksualną). Uświadom sobie, że oni naprawdę cię kochają i że dobrze jest być otwartym na problemy w związku.

Źródło: unsplash.com

Co to jest zaburzenie intymności?

Zaburzenie intymności jest diagnozowane, gdy ktoś ma lęk przed tworzeniem intymnych relacji z innymi. Kiedy ktoś obawia się intymności, może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak strach przed porzuceniem rozwinięty przez dziecko (śmierć lub separacja rodzica). Dla wielu osób ich rodzice źle ich traktowali, co potęguje lęk przed porzuceniem. Gdyby nie lęk przed porzuceniem, inna trauma mogłaby doprowadzić do zaburzeń intymności. Niektóre z objawów lęku przed intymnością obejmują uczucie gniewu, historię niestabilnych związków, nienasycone pragnienie seksualne i unikanie intymności. Jeśli obawiasz się intymności, możesz również doświadczać niskiej samooceny, problemów z zaufaniem, problemów z tworzeniem lub angażowaniem się w intymne związki, niezdolności do dzielenia się uczuciami lub wyrażania emocji oraz życia w narzuconej sobie izolacji społecznej.

Intymność może być po prostu strachem przed dzieleniem się sekretami z partnerem, ale może to być również strach przed seksem lub strach przed byciem dotykanym. Zarówno fizyczna, jak i psychiczna intymność istnieją i musisz znaleźć przyczyny obu i dowiedzieć się, jak możesz je pokonać.

Jak nazywa się strach przed całowaniem?

Uczucie strachu, które masz, jeśli boisz się całowania, jest znane jako philemaphobia. Słowo „Philemon” to po grecku „pocałunek”, stąd nazwa. Ludzie, którzy mają tendencję do tego strachu są zwykle młodzi i niedoświadczeni.

Możesz usłyszeć kogoś, o którym mowa jako „zły kisser”, i boisz się, że będzie oznaczony jako taki z powodu swojego doświadczenia. Z czasem i doświadczeniem, zazwyczaj pokonasz strach przed całowaniem. Nie zawsze musisz zagłębiać się w medycznie recenzowane czasopisma, aby zrozumieć skąd bierze się twoja niepewność wobec całowania.

Czy terapia poznawczo-behawioralna pomoże mi poczuć się komfortowo w tworzeniu intymnych związków? Ludzie zazwyczaj zapisują się na terapię poznawczo-behawioralną, aby zająć się negatywnymi myślami i problemami behawioralnymi, które mogą spowodować, że sabotują związki, które są dla nich ważne. Identyfikujący te sytuacje i działania które sabotują związki mogą pomagać ciebie ustalać co jest aktualnie cedzenie twój związek i jak ty pomyślnie możesz naprawiać je. Czasem brak komunikacji lub skłonność brać jeden stres out na jeden partner jest powodem za zagadnieniami w twój emocjonalnym lub seksualnym związku. Po medycznie recenzja technik leczenia tych kwestii może być niezwykle effective.

Can poor zdrowia psychicznego spowodować ktoś rozwijać zaburzenia erekcji? Medycznie przeglądane badania wykazały, że zaburzenia erekcji mogą być czasami spowodowane lub pogorszone przez problem z jednego zdrowia psychicznego. Niepokój wydajności, stres i depresja są wspólne psychologiczne przyczyny tego zaburzenia. Lecząc te problemy ze zdrowiem psychicznym, można zacząć łagodzić swój niepokój wydajności i zapobiec zaburzeniom erekcji.

Czy lęk społeczny może powstrzymać ludzi od tworzenia intymnych relacji? Ludzie, którzy doświadczają zaburzeń lękowych mogą mieć problemy z tworzeniem i pielęgnowaniem romantycznych związków. Może to być spowodowane tym, że ich zaburzenia lękowe zniechęcają ich do ujawniania intymnych aspektów ich życia. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy cierpią z powodu zaburzeń lękowych doświadczają deficytu w ich szczęściu w kierunku ich związków.

Co to jest anoreksja seksualna? Zgodnie z badaniami medycznymi, anoreksja seksualna jest definiowana przez brak pożądania seksualnego lub zainteresowania kontaktem seksualnym – czasami pragnienie kontaktu seksualnego może być niewielkie. Termin „anoreksja” zazwyczaj odnosi się do apetytu. W tym przypadku, apetyt odnosi się do jednego pragnienia seksualnego jest przerwany.

Jeśli masz anoreksję seksualną, będziesz miał tendencję do unikania, strach, lub strach intymności seksualnej. W niektórych sytuacjach, ten stan medyczny może być również określane jako zahamowane pożądanie seksualne, awersja seksualna, lub unikanie seksualne. Anoreksja seksualna może być doświadczana przez obie płci (anoreksja seksualna jest jedną z dysfunkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet) – powodując fizyczne wyzwania u mężczyzn, anoreksja seksualna może prowadzić do impotencji. Jednak zazwyczaj nie ma ona żadnej fizycznej przyczyny.

Co powoduje anoreksję seksualną? Problemy fizyczne, takie jak wyczerpanie lub inne problemy wynikające z emocjonalnego lub seksualnego nadużycia mogą hamować pożądanie seksualne. Radzenie sobie z zaburzeniami osobowości, takimi jak unikające zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się niską samooceną, może również powodować anoreksję seksualną. Ponadto, unikające zaburzenie osobowości może być nazywane zaburzeniem lękowym intymności, które może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, począwszy od dzieciństwa.

Czy moje zaburzenie osobowości borderline może powodować lęk przed intymnością seksualną? Życie z zaburzeniem osobowości nigdy nie jest łatwe. Jest to poważna choroba psychiczna, która wiąże się z niestabilnymi emocjami, zachowaniem (w tym seksualnym), związkami i nastrojami. Zaburzenie osobowości typu borderline może być spowodowane strukturą mózgu, historią rodziny i negatywnymi doświadczeniami lub problemami seksualnymi (trauma, problemy ze zdrowiem seksualnym lub zaniedbanie).

Czasami zaburzenie takie jak zaburzenie osobowości typu borderline może zniekształcić twoje poglądy na temat współżycia seksualnego. Ważne jest, aby szukać leczenia u specjalistów zdrowia psychicznego dla swoich problemów intymności, a jednocześnie przestrzegać planu leczenia BPD.

Intymność jest głębokim tematem, a strach przed tworzeniem silnych związków intymnych może być dla ciebie trudny. Studiowanie medycznie zweryfikowanych badań i szukanie profesjonalnej pomocy u swojego lekarza może być również wyzwaniem. Ale uczenie się, jak przezwyciężyć strach przed intymnością zmieni twoje życie. W związku z tym, należy postępować zgodnie z tymi krokami i szukać pomocy, aby zrozumieć, dlaczego czujesz się w ten sposób i jak można przezwyciężyć ten strach, abyś mógł żyć szczęśliwsze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *