THEIA

Mitologia Grecka >> Bogowie greccy >> Tytani >> Starsi Tytanki >> Theia

Greckie imię

Θεια

Transliteracja

Theia

Literatura łacińska

Theia

Tłumaczenie

Widok, Proroctwo

THEIA była tytańską boginią wzroku (thea) i lśniącego eteru jasnego, błękitnego nieba (aithre). Była również, przez rozszerzenie, boginią, która obdarzyła złoto i srebro ich blaskiem i wewnętrzną wartością. Teia urodziła tytanowi Hyperionowi troje lśniących dzieci – Heliosa – Słońce, Eosa – Świt i Selene – Księżyc. Jej imię wywodzi się od greckich słów thea „wzrok” i theiazô „proroctwo”. Nazywano ją także Aithre (Aethra) „Błękitne Niebo” i Euryphaessa „Szeroko Lśniąca”.

RODZINA TEI

PARODZICE

OURANOS & GAIA (Theogony 132, Homeric Hymn To Helios, Apollodorus 1.8)

OFFSPRING

HELIOS, SELENE, EOS (by Hyperion) (Theogony 371, Homeric Hymn To Helios, Apollodorus 1.9, Hyginus Pref)

ENCYKLOPEDIA

Źródło: Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology.

CYTATY Z LITERATURY KLASYCZNEJ

Hesiod, Theogony 371 ff :
„A Theia była poddana w miłości Hyperionowi i odziedziczyła wielkiego Heliosa (Słońce) i jasną Selene (Księżyc) i Eos (Świt).”

Homeric Hymn 3 do Delian Apollo 89 ff (przeł. Evelyn-White) (grecki epos C7th – 4th B.C.) :
„Leto był racked dziewięć dni i dziewięć nocy z pangs poza wont. I tam być z ona wszystkie the chiefest the bogini, Dione i Rheia i Ikhnaie (Ichnaea) i Themis i loud-moaning Amphitrite i the inny deathless bogini. Wtedy dziecko wyskoczyło do światła, a wszystkie boginie podniosły krzyk. Zaraz też, wielki Phoibosie, boginie obmyły cię czysto słodką wodą i przyodziały w białą szatę o delikatnej fakturze, świeżo utkaną, i zapięły na tobie złotą wstęgę.”

Pindar, Oda Istmijska 5. 1 ff (przeł. Conway) (grecka liryka C5th B.C.) :
„Matko Heliosa (Słońca), Theia, bogini wielu imion, dzięki tobie mężczyźni przypisują złotu siłę przewyższającą wszystkie inne moce, które są. Dla statek który żeglować the morze w rywalizacja i wyścigowy rydwan rumak dla twój zaszczyt, O królowa, wzrastać the wzrost cudowny czyn pośród the wirujący koło walka. I w the konkurs the Igrzysko, on zbierać ten nagroda chwała który wszystkie serce pragnąć.”

NAZWY ZASTĘPCZE & TYTUŁY

Imię greckie

Θεια

Θεα

Tłumaczenie

.

Theia

Thea

Literatura łacińska

Theia

Thea

Tłumaczenie

Natchnienie boskie, Proroctwo (theiazô)

Wzrok, Widzenie (thea, theaomai)

Nazwa grecka

Αιθρη

Ευρυφαεσσα

Ιχναιη

Tłumaczenie

Aithrê

.

Euryphaessa

Ikhnaiê

Pisownia łacińska

Aethra

Euryphaessa

Ichnaea

Tłumaczenie

Błękitne niebo, Ether (aithrê)

Wide-Shining (eury-, phaethô)

Tracenie, Śledzenie (ikhneuô)

KOMENTARZ

1. Starożytni Grecy wierzyli, że oczy emitują wiązkę niewidzialnego światła – podobnie jak lampa – która pozwalała widzieć wszystko, czego dotknęła. Stąd Theia, matka wzroku (thea), była również matką świecącego słońca, księżyca i świtu.
2. Theia była najwyraźniej żeńskim aspektem pierwotnego bóstwa Aither – świecącego eteru niebieskiego nieba. W tej roli została trafnie opisana jako córka Nieba i matka Słońca, Księżyca i Świtu.
3. Theia była również boginią wyroczni, której imię wiąże się ze słowem theiazô, „wróżenie lub prorokowanie”. Homerycki Hymn do Apollina Deliańskiego wydaje się utożsamiać ją z Ikhnaie (Ichnaea), „boginią tropiącą”, która posiadała oraklularne sanktuarium w Ikhnai w Phthiotis. Siostry Tytanów były również boginiami wyroczni – Phoibe sprawowała władzę nad Delphoi, Mnemosyne nad Lebadeia, Dione nad Dodoną, a Themis przewodniczyła wszystkim wyroczniom.

ŹRÓDŁA

GREECKIE

ROMAŃSKIE

  • Hyginus, Fabulae – Latin Mythography C2nd A.D.

BIBLIOGRAFIA

Pełna bibliografia tłumaczeń cytowanych na tej stronie.

Wszystkie tłumaczenia cytowane na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *