Użyteczność

Użyteczność jest miarą tego, jak dobrze określony użytkownik w określonym kontekście może używać produktu/projektu, aby osiągnąć określony cel w sposób efektywny, wydajny i satysfakcjonujący. Projektanci zazwyczaj mierzą użyteczność projektu w trakcie całego procesu rozwoju – od szkiców do końcowego efektu końcowego – aby zapewnić maksymalną użyteczność.

„Użyteczność dotyczy ludzkiego zachowania. Uznaje, że ludzie są leniwi, ulegają emocjom, nie są zainteresowani wkładaniem dużego wysiłku w, powiedzmy, zdobycie karty kredytowej i generalnie wolą rzeczy, które są łatwe do zrobienia, od tych, które są trudne do zrobienia.”
– David McQuillen, były szwajcarski bankier i założyciel zasobów do treningu kolarskiego Sufferfest

Ludzie często mylą użyteczność z doświadczeniem użytkownika i łatwością użycia. Użyteczność jest składnikiem projektowania user experience (UX). Według Nielsen Norman Group – lidera w dziedzinie UX – użyteczność jest drugim poziomem w doświadczeniu użytkownika. Plasuje się po użyteczności, a przed atrakcyjnością i doświadczeniem marki. Tak więc, po ustaleniu, że Twój produkt może rozwiązać problemy użytkowników, musisz zająć się jego użytecznością. Użyteczność projektu zależy od tego, jak dobrze jego cechy odpowiadają potrzebom i kontekstom użytkowników. Dlatego to Ty jesteś odpowiedzialny za użyteczność swojego projektu. Powinien on zawierać następujące elementy:

 1. Skuteczność – wspiera użytkowników w dokładnym wykonywaniu czynności.
 2. Wydajność – użytkownicy mogą szybko wykonywać zadania poprzez najprostszy proces.
 3. Zaangażowanie – użytkownicy uważają, że jest przyjemny w użyciu i odpowiedni dla swojej branży/tematu.
 4. Error Tolerance – wspiera szereg działań użytkownika i pokazuje błąd tylko w autentycznych błędnych sytuacjach. Osiągniesz to poprzez określenie liczby, rodzaju i wagi najczęściej popełnianych przez użytkowników błędów, a także tego, jak łatwo użytkownicy mogą się z nich wyleczyć.
 5. Łatwość uczenia się-Nowi użytkownicy mogą łatwo osiągnąć cele, a nawet jeszcze łatwiej przy kolejnych wizytach.

Przy pierwszym zetknięciu z interfejsem, użytkownicy powinni być w stanie odnaleźć się w nim na tyle łatwo, aby osiągnąć cele bez polegania na wiedzy zewnętrznej/eksperckiej. Projekt o wysokiej użyteczności prowadzi użytkowników przez najłatwiejszą i najmniej pracochłonną drogę. Musisz więc wykorzystać głębokie zrozumienie kontekstu użytkowników. Aby to zrobić, musisz uwzględnić ich ograniczenia, takie jak otoczenie, prawdopodobne czynniki rozpraszające i obciążenie poznawcze.

Jak projektować dla optymalnej użyteczności

Powinieneś najpierw skupić się na tym, jak dobrze Twój projekt będzie funkcjonował w kontekście. Oznacza to, że skupiasz się na nim jako całości, a nie na jego częściach (np. poszczególnych podstronach) – i upraszczasz treść. Dlatego upewnij się, że:

 1. Pracujesz ze zrozumieniem celów użytkowników i pokażesz to w swoim projekcie.
 2. Naśladuj świat rzeczywisty w zakresie pojęć, ikon i języka.
 3. Prezentuj natychmiastowo zrozumiałe, wolne od żargonu komunikaty i działania, które użytkownicy mogą podjąć – jedno główne działanie na ekran.
 4. Ogranicz opcje, aby nadać silny zapach informacji na niezagraconym ekranie – pokaż informacje niezbędne do wykonania zadań.
 5. Zachowaj spójność treści.
 6. Postępuj zgodnie z ustalonymi normami dotyczącymi funkcji i układu (np, pozycjonowanie logo, przyciski dotykowe).
 7. Użyj odpowiedniej wielkości czcionki, koloru, kontrastu, białych przestrzeni, itp. aby:
 8. połączyć estetykę z czytelnością skanowania,
 9. przedstawić jasną, logiczną hierarchię informacji,
 10. projektować pod kątem dostępności.
 • Używaj podziału na części i podkreślaj kluczowe informacje na początku i końcu interaktywnych sekwencji.
 • Oferuj informacyjną informację zwrotną o stanie systemu.
 • Zawieraj pomocne systemy nawigacyjne i funkcje wyszukiwania.
 • Zezwalaj na dostosowywanie elementów sterujących, w tym skrótów.
 • Unikaj zakłóceń – np, wymuszonych logowań/pop-upów.
 • Ułatwiaj wypełnianie formularzy.
 • Wyposaż stronę w ostrzeżenia i funkcje autokorekty, aby zminimalizować liczbę błędów.
 • Ułatwiaj diagnozowanie błędów.
 • Oferuj zrozumiałą dokumentację pomocy.
 • Wykaż jasne opcje kontaktu.
 • Zapewnij przycisk wstecz, aby cofnąć działania.
 • Dołącz znaczniki ALT, aby pokazać więcej informacji o obrazach.
 • Weź pod uwagę możliwości serwera w zakresie czasu ładowania strony i przestojów.
 • Uważaj na przeglądarki w aplikacji i ograniczenia (np, przewijanie) w projektowaniu mobilnym.
 • Uczyń linki aktywnymi.
 • Dokładnie opisuj linki.
 • Korzystaj z personaliów użytkownika.
 • Wykonuj dokładne testy użyteczności
 • Użytkownicy powinni czuć się zanurzeni i mieć kontrolę nad produktami/projektami, które przewidują ich działania i pomagają im wykonać zadania prawidłowo i szybko. Jeśli przestaną się zastanawiać nad tym, co im pokazujesz, zaczną tracić zaufanie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to powinno ich zadowolić – jeśli nie ucieszyć.

  Nasza strona wyboru kursu przewiduje potrzeby użytkowników, jasno prowadząc do celów za pomocą filtrów.

  Dowiedz się więcej o użyteczności

  Fundacja Interaction Design Foundation posiada wiele materiałów na temat użyteczności, w tym ten kurs: https://www.interaction-design.org/courses/the-practical-guide-to-usability

  Zobacz ważne punkty dotyczące użyteczności desktop vs. mobile: https://www.interaction-design.org/literature/article/mobile-usability-research-the-important-differences-from-the-desktop

  Zapoznaj się z obszerną listą aspektów użyteczności przygotowaną przez Smashing Magazine: https://www.smashingmagazine.com/2007/10/30-usability-issues-to-be-aware-of

  Oto przykładowy, wnikliwy przewodnik po użyteczności aplikacji: https://medium.com/@elizabeth.nicholas.14/10-examples-of-great-usability-on-airbnb-e47d2ebd0111

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *