Will An „Is My Husband A Narcissist” Quiz Online Help Me Figure Out If My Spouse Is Truly A Narcissist?

By: Nate Miller

Updated March 17, 2021

Każdy może być egoistą. Każdy z nas, w tym czy innym momencie, był niewybredny, arogancki, popychał innych i generalnie zdecydował, że jedyną osobą, która się liczy, jesteśmy my sami. Jednak większość z nas ma poczucie winy za to zachowanie w tym czy innym momencie, a my nie mamy tendencji do robienia tego cały czas. Tych, dla których takie zachowanie jest normą, nazywamy pochłoniętymi sobą, aroganckimi, a nawet najbardziej skrajnymi – narcyzami.

Are You Worried That Your Spouse Might Be A Narcissist?

Licencjonowany terapeuta może pomóc. Skontaktuj się z nim już dziś!

Ta strona jest własnością i jest obsługiwana przez BetterHelp, który otrzymuje wszystkie opłaty związane z platformą.

Źródło: rawpixel.com

Radzenie sobie z narcyzem może być trudne. Bycie w związku małżeńskim z narcyzem może być wyjątkowo trudne. Wszystkie zachowania i zrozumienia, które są wymagane do rozwijania głębokiego i ufnego przywiązania i stabilnych nawyków po prostu znikają. Jest tak wiele sposobów na to, aby wasze interakcje były złe, a wasz dom jest prawdopodobnie pełen krytyki, osądów, a nawet strachu.

Określenie, czy twój mąż jest narcyzem, czy nie, nie jest łatwe i wymaga pomocy doradcy, aby nawet zacząć sobie z tym radzić. Podczas gdy słowo to jest skrótem od arogancki, narcyzm jest zaburzeniem, które można zdiagnozować. Kiedy zmagasz się z tym pytaniem, kuszące może być sięgnięcie do zasobów takich jak quizy online, które mają pomóc ci określić, czy twój współmałżonek jest narcyzem. Jednak problemy psychologiczne nie są tak łatwe do zdiagnozowania, a narcyzm jest tak skomplikowany w swoich przejawach i przyczynach, że profesjonalna pomoc jest niezbędna, aby go zidentyfikować i zająć się nim.

Jeśli uważasz, że jesteś żonaty z narcyzem i rozważałeś użycie quizu, aby zweryfikować to przekonanie, ten artykuł jest dla ciebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się skąd bierze się narcyzm, jak wygląda, co powinieneś zrobić jeśli myślisz, że on jest narcyzem i dlaczego quiz jest niewystarczający.

Co powoduje zachowania narcystyczne

Jeśli chodzi o zrozumienie źródła problemów osobowościowych takich jak strach przed podatnością na zranienie lub tendencja do nieuczciwości, zazwyczaj istnieje jakaś trauma, którą należy odkryć. Podczas diagnozowania zaburzeń psychologicznych, takich jak Narcystyczne Zaburzenie Osobowości, Zaburzenie Dwubiegunowe lub inne zaburzenia osobowości, czasami występują wyraźne braki w funkcjach mózgu, które mogą być zaadresowane za pomocą leków i leczenia.

Co powoduje skomplikowane zaburzenia, takie jak narcyzm, jest jednak trochę niejasne. Ponieważ występuje on na pewnym spektrum, sposób w jaki się przejawia może być silnie uzależniony od wielu czynników osobistych i środowiskowych. Chociaż jest prawdopodobne, że istnieje komponent genetyczny, nie zidentyfikowaliśmy „genu narcyzmu”. Podobnie, czynniki zewnętrzne mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwinięcia narcystycznego zaburzenia osobowości, ale jest mało prawdopodobne, że się ono ujawni, jeśli nie masz przynajmniej pewnych predyspozycji do narcyzmu.

Niemniej jednak, następujące wskaźniki wydają się być spójnymi czynnikami, które przynajmniej zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się u kogoś narcyzmu. Jeśli wiesz, że te doświadczenia były częścią rozwoju Twojego męża do tej pory, może warto to zbadać dalej.

Dysfunkcyjne rodzicielstwo: To może przybrać kilka różnych form. Może jego rodzice byli przesadni w swoich pochwałach do punktu rozpieszczania go, z ciągłymi komplementami. A może byli nadmiernie krytyczni, a nadmuchane poczucie własnej wartości rozwinęło się jako mechanizm obronny. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy rodzice są po prostu ogólnie niedbali.

Krytyka i nadużycie do punktu traumy: To może pochodzić spoza domu też. Kiedy ktoś dorasta w wymagającym sąsiedztwie, szkole lub grupie przyjaciół, gdzie jego poczucie własnej wartości jest stale kwestionowane lub nawet rozbijane, narcyzm może się rozwinąć dla ochrony.

Źródło: rawpixel.com

Niezwykle wysokie oczekiwania: Mogą one pochodzić zewsząd (od rodziców, przyjaciół, szkoły, pracy) i przybierać zaskakujące formy – na przykład otrzymywanie ciągłych komplementów tworzy oczekiwanie, że samemu też jest się godnym komplementów. Niezależnie od tego skąd pochodzą i jak się pojawiają, efekt jest ten sam. Narcyz uczy się wierzyć, że wszystkiego się od niego oczekuje, więc musi być zdolny do wszystkiego.

Jak rozpoznać, czy twój mąż jest narcyzem

Jak już zostało powiedziane, prawdziwy narcyzm nie jest tylko egoizmem czy niegrzecznym zachowaniem. Jest to zaburzenie, które można zdiagnozować psychologicznie i które występuje na pewnym spektrum. Podczas gdy ostateczne doświadczenie jest wyzwaniem dla każdego, ważne jest, aby odróżnić kogoś, kto jest niewybredny od kogoś, kto jest naprawdę i całkowicie pochłonięty sobą.

Poniższa lista nie jest wyczerpująca, a określenie, czy twój małżonek jest naprawdę narcyzem, może być dokonane tylko przez profesjonalistę. Jednak te czynniki mogą wskazywać, że masz do czynienia z tym problemem i mogą pomóc ci dowiedzieć się, co robić dalej. Przynajmniej, jeśli zaobserwujesz kilka z nich w wysokim stopniu, możesz zaufać, że nie jesteś szalony, że dzieje się coś naprawdę niepokojącego.

Ta lista jest również dobrym przykładem tego, dlaczego quiz online, podczas gdy prowokujący do myślenia, nie może odpowiedzieć na to pytanie. Wszystkie te zachowania mogą występować od czasu do czasu, ale to nie znaczy, że narcyzm jest ich przyczyną. Quiz online może również pominąć ważne niuanse. Niektóre z tych idei są łatwe do zrozumienia, ale inne mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. Nawet jeśli quiz został napisany przez licencjonowanego psychologa, nikt nie może zidentyfikować narcyzmu bez osobistego spotkania z daną osobą i dowiedzenia się o niej czegoś więcej.

Brak odpowiedzialności. W umyśle narcyza, sukcesy są naturalnym wynikiem jego nadzwyczajnych zdolności i ogólnej wielkości. Tak więc wszelkie błędy i porażki muszą być winą innych ludzi. Jasne, wszyscy jesteśmy podatni na skupianie się w trudnych sytuacjach na błędach innych nad własnymi. Ale jeśli to jest sposób, w jaki twój mąż reaguje na każdy problem, może to być spowodowane tym, że nie są w stanie nawet dostrzec własnej odpowiedzialności za złe rzeczy, które się dzieją.

Skłonność do obwiniania innych. Ta kwestia jest zazwyczaj zbieżna z poprzednią. Obwinianie innych jest łatwe do zrobienia i w niektórych sytuacjach jest całkowicie właściwe. Jednak większość z nas rozumie, jak nieprzyjemnie jest być obwinianym i rozumie, że jest to bezproduktywne w rozwiązywaniu problemu. Dla narcyza jednak, celem nie jest „rozwiązanie problemu”, celem jest „ochrona mojej reputacji”. Kiedy to jest twoim celem, obwinianie kogokolwiek i wszystkich innych jest świetną taktyką.

Obsesja na punkcie posiadania kontroli i władzy. Osoby narcystyczne wierzą, że są bardziej zdolne niż wszyscy inni. To naturalnie prowadzi ich do przekonania, że powinni być decydentami we wszystkim i że ich wielkość w pracy powinna być zawsze uznawana. Objawia się to tym, że są żywo zainteresowani tym, by zawsze mieć ostatnie zdanie i mieć kontrolę nad podejmowanymi decyzjami.

Czy martwisz się, że twój małżonek może być narcyzem?

Licencjonowany terapeuta może ci pomóc. Skontaktuj się z nim już dziś!

Źródło: unsplash.com

Prawdziwe zaabsorbowanie sobą. Jedną rzeczą jest bycie ignorantem lub odpornym na troskę o innych ludzi i ich problemy. To może zdarzyć się każdemu w zależności od okoliczności i może być przejściową fazą złego zachowania. Ale jeśli wszystko, co ty lub twoje dzieci robią, jest interpretowane jako to, jak to odbija się na nim, to on może naprawdę być zainteresowany tylko sobą.

Dojrzałość emocjonalna. Co inspiruje twojego partnera do robienia dla ciebie miłych rzeczy? Czy to dlatego, że naprawdę cię kocha, czy dlatego, że inni ludzie są w pobliżu? Czy twój mąż ma tendencję do wyolbrzymiania zniewag i niepotrzebnego chowania urazy? Czy przejmuje się tym, jak złe wiadomości wpłyną na rodzinę, czy tylko na niego samego? Czy ogólnie rzecz biorąc, twój mąż zdaje się rozumieć, że wasz związek to partnerstwo, a nie jednoosobowe przedstawienie? Kiedy twój partner robi rzeczy, które inni robią z miłości lub uznania, ale ty wierzysz lub wiesz, że on robi to, aby zwiększyć swoją pozycję u innych lub chronić swoje ego, to jest to zły znak.

Manipulacyjna nieuczciwość. To może przybrać wiele form. Najbardziej oczywistą jest okłamywanie cię, aby kontrolować twoje postrzeganie rzeczywistości, aby nigdy nie pozwolić ci wiedzieć zbyt wiele o tym, co robią i co wiedzą. Bardziej subtelne wersje mogą obejmować manipulowanie prawdą lub pozornie nieszkodliwe kłamstwa, takie jak opowiadanie historii w sposób, który sprawia, że wyglądają one lepiej niż w rzeczywistości. Jakkolwiek się to objawia, jest to problem.

Umiejętność słuchania, a nawet zainteresowanie tym. Otwarta i szczera komunikacja jest podstawą każdego zdrowego związku. To w ten sposób łączymy się z naszymi bliskimi i wzmacniamy nasze więzi uczuciowe. Dla narcyza jednak, rozmowa jest tylko kolejną okazją do autopromocji i radzenia sobie z osobistymi problemami. Kiedy rozmawiasz ze swoim mężem, czy on słucha, czy wydaje się, że mu zależy? Czy szybko kieruje rozmowę na siebie? Ogólna niezdolność do zaangażowania się w sensowną rozmowę może być oznaką narcyzmu.

Dzieci są tylko środkiem do celu. Narcystom trudno jest docenić czyjekolwiek działania poza swoimi własnymi. Obejmuje to ich dzieci, co jest zadziwiające. To jak z nimi współdziałają może być bardzo wymowne. Jeśli nigdy nie przychodzi na imprezy, chyba że jest bezpośrednio zainteresowany działalnością, lub jeśli popycha dzieci do robienia rzeczy, które sprawiają, że jest szczęśliwy, nawet jeśli dzieci nie lubią tego, zwróć uwagę.

Szefowanie ci wokół. Jak stwierdzono, związek jest partnerstwem, a autonomia i możliwości obu osób muszą być szanowane. Jeśli twój partner wierzy, że ich opinia jest z natury bardziej wartościowa niż twoja, ta dynamika jest mało prawdopodobna w najlepszym przypadku. Osoby narcystyczne lubią mówić innym ludziom co mają robić i nie widzą w tym żadnego problemu. Mogą być nawet zaskoczeni, że to ci przeszkadza. Jeśli twój mąż ma tendencję do bycia natarczywym na swój sposób robienia rzeczy, może to być problematyczne.

Jak reagować na Narcystycznego Męża

Po pierwsze, weź trochę pociechy w nauce, że nie jesteś szalona. Jeśli naprawdę żyjesz z narcyzem, twoje życie było prawdopodobnie bardzo trudne do tej pory. Osoby narcystyczne tworzą wrogie środowisko dla innych ludzi. Są manipulujący i kontrolujący, zaniedbują twoje potrzeby emocjonalne i wywierają ogromną presję na swoich współmałżonków, aby spełniali ich potrzeby i ciągle ich chwalili. Jest to wyczerpujące i ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na docenienie tego, że sobie tego nie wyobrażałeś.

Uznaj, że jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek się zmienili. Radzenie sobie z narcyzem i nakłanianie go do zmiany sposobu postępowania jest niezwykle trudne. Nawet skłonienie ich do przyznania się, że są narcyzami jest wyzwaniem. Powinieneś skupić się na podjęciu kroków, aby chronić siebie i zmienić związek w jakikolwiek sposób, aby chronić siebie i swoją rodzinę przed dalszymi szkodami – w tym zakończyć związek.

Źródło: unsplash.com

Przetłumacz, że byłeś ofiarą przemocy. Nawet jeśli twój partner nigdy cię nie uderzył, regularnie wyrządzał szkody twojej samoocenie, wierze we własny osąd i ogólnej zdolności do szczęśliwego życia. Podczas gdy skrajność ich zaburzeń może się różnić, nie zmienia to faktu, że ograniczyły one zdolność twojego życia do rozkwitu. Jest to również powód, dla którego prawdopodobnie konieczne będzie zakończenie tego związku.

Szukaj profesjonalnego doradztwa. Jeśli naprawdę podejrzewasz, że twój mąż jest narcyzem, jesteś to winna sobie, aby uzyskać profesjonalną weryfikację. Kiedy już to zrobisz, możesz zacząć pracować z nimi, aby ustalić plan działania, aby wyjść poza ten problem. Mogą oni zalecić podjęcie próby współpracy z mężem w tym zakresie, i to zależy od Ciebie. Cokolwiek się stanie dalej, chcesz obiektywnego profesjonalisty, który pomoże ci poruszać się po twojej nowej świadomości.

Jeśli twój mąż jest narcyzem, quiz ostatecznie ci tego nie powie

Życie z kimś, kto jest naprawdę narcyzem jest wystarczająco trudne i wiąże się z własną pracą. Robienie tego i niewiedza, że ma się do czynienia z narcyzmem, może być męczące. Narcyzm przybiera wiele form i występuje na całym spektrum, ale efekt końcowy dla bliskich jest zawsze wyzwaniem. Poświęcając czas na przejrzenie zachowania męża i jego traktowania Ciebie i innych, możesz dowiedzieć się wiele o tym, co tak naprawdę się dzieje.

Internet jest pełen quizów, które próbują pomóc nam zrozumieć skomplikowane kwestie i zidentyfikować typy ludzi w naszym życiu. Quiz online na temat narcyzmu może pomóc ci zrozumieć różne sposoby, w jakie się on objawia. Jednak nie pomoże Ci ostatecznie potwierdzić, że Twój mąż jest narcyzem. W najlepszym wypadku, powinnaś uznać go za lekki punkt wyjścia do zbadania tego tematu.

Radzenie sobie z narcyzmem jest trudne i zawsze powinno być wykonywane z profesjonalną pomocą. Nawet zrozumienie, jakie są twoje problemy z relacjami i czy narcyzm powinien być brany pod uwagę, czy nie, wymaga pewnego doświadczenia. Doradcy w ReGain są dobrze zorientowani w obsłudze kwestii relacji wszelkiego rodzaju, i pomóc Ci poruszać się po wynikach cokolwiek znajdziesz.

Narcyziści nie są koniecznie beznadziejne, ale pomagając jeden poprawić zajmuje dużo pracy, i może nie być warto dla Ciebie w końcu. Jeśli zmagasz się z narcystycznym partnerem od jakiegoś czasu, jest to całkowicie do przyjęcia, aby zdecydować się nie robić tego więcej.

Często zadawane pytania (FAQs)

Jakie są oznaki narcystycznego męża?

Istnieje wiele różnych oznak, że jesteś żonaty z narcyzem, których możesz szukać w swoim życiu. Niektóre z powszechnych znaków obejmują:

 • Wszystko jest o nim.
 • Przecenia swoje osiągnięcia.
 • Wszystkie błędy, które popełnia lub rzeczy, które idą źle są winą kogoś innego.
 • Nigdy cię nie przeprasza.
 • Jest kontrolujący i nadmiernie zazdrosny.
 • Nie masz już bliskich przyjaciół ani członków rodziny, którym możesz się zwierzyć. Czujesz się samotna.
 • Kłamie o wielu rzeczach, nawet jeśli oboje wiecie, że kłamie, ale jest bardzo przekonujący, że tak nie jest.
 • Zastanawiasz się, czy to ty się mylisz.
 • Przewiduje swoje zachowanie na ciebie i twierdzi, że to ty masz problem.
 • Jest perfekcjonistą i trzyma wszystkich innych w tym samym standardzie.

To tylko niektóre z oznak, że jesteś żonaty z narcyzem. Istnieje wiele innych znaków, które występują u osób z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości. Niektóre badania wykazały, że nawet obecność zaburzeń odżywiania może być znakiem, jednak nie należy mylić tego z twierdzeniem, że istnieje bezpośredni związek między tymi dwoma.

Jeśli zastanawiasz się „czy mój partner jest narcyzem”, pomocne może być znalezienie terapeuty, z którym możesz porozmawiać. Wiele osób, które są w związku małżeńskim z narcyzem, odkrywa również, że są ofiarami narcystycznego nadużycia. Nawet jeśli chcesz pozostać w związku małżeńskim, a twój partner nie chce szukać pomocy, terapia może pomóc ci zająć się twoim własnym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym samopoczuciem.

Jakie są czerwone flagi narcyza?

Niektóre z czerwonych flag kogoś z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości obejmują:

 • Nieumiejętność wzięcia odpowiedzialności za błędy lub pomyłki
 • Bycie perfekcjonistą
 • Uczucie, że wszystko kręci się wokół nich
 • Uważanie, że są lepsi niż inni
 • Nie Nie dojrzała emocjonalnie
 • Odmowa przeprosin, gdy się myli
 • Szybko się zakochuje
 • Kontroluje
 • Jealous
 • Bycie nadmiernie krytycznym wobec innych
 • Obraźliwa werbalnie

To nie jest lista wszystkichnie jest to lista wszystkich czerwonych flag, które istnieją dla Narcystycznego Zaburzenia Osobowości. Jednak może służyć jako punkt wyjścia, jako swego rodzaju prowizoryczny quiz, jeśli zastanawiasz się czy mój partner jest narcyzem. Chociaż istnieje wiele quizów i testów na narcystyczne zaburzenia osobowości, aby sprawdzić, czy jesteś w związku z narcyzem, mogą one dać ci pojęcie, czy to może być przypadek, ale nie są całkowicie wiarygodne.

Jeśli zastanawiasz się, „czy mój partner jest narcyzem” i możesz zidentyfikować się z czerwonymi flagami zidentyfikowanymi powyżej, może okazać się pomocne znalezienie terapeuty. Chociaż może być mało prawdopodobne, że twój partner będzie chciał iść na terapię, jeśli ma Narcystyczne Zaburzenie Osobowości, terapeuta może być w stanie pomóc ci określić, jaki powinien być twój następny ruch w związku.

Możliwe jest również, że twój mąż może mieć inne zaburzenie osobowości, takie jak Zaburzenie Dwubiegunowe. Znalezienie terapeuty jest najlepszym sposobem na uzyskanie porady, diagnozy lub leczenia, ale to zależy od Pani partnera, czy zdecyduje się na ten krok, czy nie. Nie możesz podjąć decyzji za nich, a oni mogą się na ciebie zezłościć, jeśli spróbujesz naciskać na tę sprawę. Większość osób z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości nie przyzna, że ma problem. Uważa się, że nie wierzą, że mają problem lub po prostu nie przyznają się do niego przed innymi..

Jak się czuje narcystyczna przemoc?

Jeśli zastanawiasz się „Czy mój partner jest narcyzem?”Pomocne może być poznanie czerwonych flag i znaków świadczących o tym, że jesteś w związku małżeńskim z osobą z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości (NPD), jednak ważne jest również, aby nauczyć się rozpoznawać oznaki narcystycznego nadużycia.

Zaburzenia osobowości, takie jak NPD lub zaburzenie dwubiegunowe, mogą powodować, że ludzie czasami zachowują się w sposób obraźliwy. Nie oznacza to, że zawsze będzie to skutkować niewłaściwym zachowaniem, ale jest to możliwe.

Kilka oznak, że jesteś ofiarą narcystycznego nadużycia może obejmować:

 • Twój krąg wsparcia zniknął – Twój mąż mógł odizolować Cię od przyjaciół i rodziny poprzez ciągłe krytykowanie ich lub domaganie się Twojej uwagi. Zanim zdasz sobie sprawę z tego, co się dzieje, nie masz nikogo poza nimi, z kim wchodzisz w bliskie interakcje.
 • Ciągle wątpisz w siebie – Twój partner może być zbyt krytyczny wobec Ciebie i ciągle krytykować to, co robisz.
 • Czujesz, że nie masz kontroli nad swoim życiem – Twój partner musi mieć coś do powiedzenia we wszystkim. Nosisz to, co lubi, robi to, co chce, i je to, co chce jeść. Możesz nawet odkryć, że masz trudny czas na podejmowanie decyzji teraz, ponieważ jesteś tak przyzwyczajony do robienia tego, co on decyduje.
 • Rozwinąłeś zaburzenia odżywiania – Chociaż nie jest to znak dla wszystkich, możesz odkryć, że żądanie, które twój partner umieszcza na wyglądaniu idealnie, negatywnie wpłynęło na twoje relacje z jedzeniem i zdrowiem.
 • Wątpisz w swój rozsądek – Ciągle łapiesz swojego partnera na kłamstwie na temat czegoś, co się wydarzyło lub zostało powiedziane, a kiedy go poprawiasz, on sprawia, że czujesz się tak, jakbyś to ty się mylił.
 • Czujesz, że on cię potrzebuje – Może być trudno odejść, jeśli jesteś w związku z narcyzem. Jak tylko zda sobie sprawę, że zbliżasz się do zakończenia związku, włącza swój urok i daje ci znać, jak bardzo cię potrzebuje, dopóki nie zostaniesz ponownie zamknięty, a jego zachowanie nie wróci do normy.

To tylko niektóre z oznak narcystycznego nadużycia. Każdy rodzaj nadużycia jest poważny i należy się nim zająć. Jeśli jesteś osobą, która przeżyła nadużycie, pomocne może być znalezienie terapeuty, z którym można porozmawiać. Może to być trudne, jeśli jesteś w związku małżeńskim z narcyzem, ponieważ możesz się obawiać, że będzie on wiedział, co robisz lub zobaczy, że czytasz ten artykuł, a wtedy będziesz musiała poradzić sobie z jego gniewem, co jest kolejnym znakiem, że jesteś w niezdrowym związku.

Czy chcesz pozostać w związku, czy znaleźć sposób na jego opuszczenie, terapeuta może pomóc ci nauczyć się strategii radzenia sobie, które pomogą ci iść naprzód w najlepszy możliwy dla ciebie sposób.

Nie myśl, że tylko dlatego, że twój mąż nie skrzywdził cię fizycznie, to zachowanie jest w porządku. Narcystyczne znęcanie się jest nadal znęcaniem się i nie powinno być tolerowane.

Czy Narcysta może się zmienić?

Pomimo, że nie jest niemożliwe, aby ktoś z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości się zmienił, często jest to mało prawdopodobne. Aby osoba mogła się zmienić, musi być świadoma, że istnieje potrzeba jej zmiany. I to nie może być tylko to, że mówi się im, że muszą się zmienić. Muszą faktycznie wierzyć, że zmiana zachowania jest dla nich ważna.

Jeśli jesteś w związku z osobą narcystyczną, możesz zauważyć, że ma ona tendencję do obwiniania ciebie o swoje problemy. Jeśli tak jest, mogą nigdy nie przyznać, że to oni muszą dokonać zmiany. Jeśli twój narcystyczny mąż zdecyduje, że chce zmienić swoje narcystyczne zachowanie, może im pomóc znalezienie terapeuty, który będzie mógł pracować z nimi nad poradą, diagnozą lub leczeniem, aby pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *