Współzałożyciel Dodge’a umiera

John Dodge, który wraz z bratem Horacem był współzałożycielem Dodge Brothers Company, niegdyś trzeciego co do wielkości producenta samochodów w Ameryce, a później stał się częścią Chryslera, umiera w wieku 55 lat.

John Francis Dodge urodził się 25 października 1864 roku, podczas gdy jego brat Horace Elgin Dodge przybył cztery lata później, 17 maja 1868 roku. Bracia dorastali w Michigan i rozpoczęli karierę jako maszyniści. W 1897 roku współzałożyli firmę rowerową, jednak do 1900 roku sprzedali ją i otworzyli warsztat maszynowy w Detroit, aby produkować części dla rodzącego się przemysłu samochodowego. W 1901 r. Ransom Olds zatrudnił Dodgesów do produkcji silników do swoich nowych samochodów Oldsmobile z zakrzywioną kabiną. Następnie Henry Ford zlecił braciom budowę silników, skrzyń biegów i osi. Ford nie był w stanie zapłacić braciom Dodges w całości gotówką, więc dał im akcje swojej firmy. (W 1919 roku bracia sprzedali swoje akcje Ford Motor Company Henry’emu Fordowi za 25 milionów dolarów.)

Po dostarczaniu części Fordowi przez dekadę, bracia Dodge postanowili założyć własną firmę. Firma Dodge Brothers Motor Company została założona w 1913 roku i zadebiutowała swoim pierwszym samochodem, czterocylindrowym samochodem turystycznym, w 1914 roku. Firma sprzedała prawie 250 takich pojazdów w pierwszym roku działalności i 45 000 w roku następnym, jak podaje Chrysler.com. Trzy lata później Dodge dodał do swojego repertuaru samochody ciężarowe. W czasie I wojny światowej firma dostarczała pojazdy i części dla wojska amerykańskiego.

W styczniu 1920 roku, podczas pobytu w Nowym Jorku na wystawie samochodowej, bracia zachorowali na grypę i zapalenie płuc. John Dodge zmarł w tym samym miesiącu, a Horace odszedł później w tym samym roku, 10 grudnia. W 1925 roku wdowy po braciach sprzedały Dodge Brothers Company bankowi inwestycyjnemu za 146 milionów dolarów. W 1928 roku Walter Chrysler, założyciel Chrysler Corporation, kupił firmę Dodge za 170 milionów dolarów. Zakup ten uczynił Chryslera trzecim co do wielkości producentem samochodów na świecie w ciągu jednej nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *