Ból menstruacyjny

Co to są bolesne miesiączki?

Menstruacja, lub menstruacja, to normalne krwawienie z pochwy, które występuje jako część cyklu miesięcznego kobiety. Wiele kobiet cierpi na bolesne miesiączki, zwane również dysmenorrhea. Ból ten jest najczęściej spowodowany skurczami menstruacyjnymi, które są pulsującym lub skurczowym bólem w podbrzuszu. Mogą wystąpić również inne objawy, takie jak ból w dolnej części pleców, nudności, biegunka i bóle głowy. Ból miesiączkowy to nie to samo co PMS. PMS powoduje wiele różnych objawów, w tym przyrost wagi, wzdęcia, drażliwość i zmęczenie. Zespół ten często zaczyna się jeden do dwóch tygodni przed rozpoczęciem miesiączki.

Co powoduje bolesne miesiączki?

Są dwa rodzaje dysmenorrhea, pierwotny i wtórny. Każdy typ ma inne przyczyny.

Pierwotna dysmenorrhea jest najczęstszym typem bólu menstruacyjnego. Jest to ból menstruacyjny, który nie jest spowodowany inną dolegliwością. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt duża ilość prostaglandyn, które są substancjami chemicznymi pochodzącymi z macicy. Te substancje chemiczne powodują, że mięśnie macicy kurczą się i rozluźniają, co powoduje skurcze.

Ból może zacząć się dzień lub dwa przed miesiączką. Zwykle trwa kilka dni, choć u niektórych kobiet może trwać dłużej.

Ból menstruacyjny zwykle zaczyna się w młodości, tuż po tym, jak zaczynasz mieć miesiączki. Często wraz z wiekiem odczuwamy mniejszy ból. Ból może również ustąpić po porodzie.

Dyzmenorrhea wtórna często pojawia się w późniejszym okresie życia. Jest ona spowodowana chorobami, które wpływają na macicę lub inne narządy rozrodcze, takimi jak endometrioza i włókniaki macicy. Powszechne jest, że ten rodzaj bólu często pogarsza się z czasem. Może on rozpocząć się przed rozpoczęciem miesiączki i trwać aż do jej zakończenia.

Co mogę zrobić na ból miesiączkowy?

Aby złagodzić ból miesiączkowy, możesz spróbować:

 • Przyłożyć poduszkę grzewczą lub butelkę z gorącą wodą do podbrzusza
 • Ćwiczyć
 • Brać gorącą kąpiel
 • Praktykować techniki relaksacyjne, w tym jogę i medytację

Możesz również spróbować przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należą do nich ibuprofen i naproksen. Oprócz uśmierzania bólu, te leki przeciwzapalne zmniejszają ilość prostaglandyn produkowanych przez macicę i łagodzą ich działanie. Pomaga to zmniejszyć skurcze. Można je przyjmować w momencie wystąpienia pierwszych objawów lub w momencie rozpoczęcia miesiączki i można je przyjmować przez kilka dni. Nie należy ich przyjmować, jeśli masz wrzody lub inne problemy żołądkowe, problemy z krwawieniem lub choroby wątroby. Nie należy ich również przyjmować, jeśli pacjent jest uczulony na aspirynę. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie jesteś pewna, czy możesz przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Pomocne może być również zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku oraz unikanie spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w związku z bólem menstruacyjnym?

Dla wielu kobiet pewne bóle podczas miesiączki są normalne. Jednakże, należy porozmawiać z lekarzem, jeśli:

  • Nonsterydowe leki przeciwzapalne i samoopieka nie pomagają, i ból przeszkadza ci w życiu
  • Kurcze nagle się nasilają
  • Jesteś powyżej 25 roku życia i masz silne skurcze po raz pierwszy
  • Masz gorączkę z bólem miesiączkowym
  • Masz ból nawet wtedy, gdy nie masz okresu

  Jak rozpoznaje się przyczynę silnego bólu miesiączkowego?

  Aby zdiagnozować silny ból menstruacyjny, twój lekarz zapyta o twoją historię medyczną i wykona badanie miednicy. On lub ona może również użyć ultradźwięków lub innych badań obrazowych. Jeśli Twój dostawca usług medycznych uważa, że masz wtórną dysmenorrhea, możesz mieć laparoskopię miednicy, operację, która pozwala dostawcy usług medycznych zajrzeć do Twojego ciała.

  Jakie są sposoby leczenia silnych bólów menstruacyjnych?

  Jeśli masz pierwotną dysmenorrhea i potrzebujesz leczenia, Twój dostawca usług medycznych może zasugerować użycie hormonalnej kontroli urodzeń, takiej jak pigułka, plaster, pierścień lub urządzenie wewnątrzmaciczne. Leki przeciwbólowe na receptę mogą być kolejną opcją leczenia.

  Jeśli masz wtórną dysmenorrhea, leczenie zależy od stanu, który jest przyczyną problemu. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

  Jeśli masz wtórną dysmenorrhea, leczenie zależy od stanu, który jest przyczyną problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *