Berserker (seria powieści)

W historiach o Berserkerach występuje wiele różnych postaci pochodzących z wielu różnych gatunków, ludzkich i obcych. Należą do nich:

BerserkerzyEdit

Berserkerzy to inteligentne maszyny, stworzone przez organiczną rasę w przeszłości, jako broń zagłady, grupa robotów z jednym celem: zniszczyć całe życie organiczne. Obróciły się przeciwko swoim twórcom, niszcząc ich.

Mózg Berserkerów opiera się na rozpadzie pierwiastków radioaktywnych, co pozwala im na nieprzewidywalność ruchów, na wypadek gdyby jakaś rasa „złamała ich kod źródłowy” i była w stanie doskonale przewidzieć ich strategie walki. W rzadkich przypadkach, nieprzewidywalna natura decyzji Berserkerów działała na korzyść ludzi.

Berserkerzy istnieją w wielu kształtach, rozmiarach i formach. Najczęściej spotykane Berserkery to duże, kuliste, międzygwiezdne statki kosmiczne, silnie uzbrojone i opancerzone, wyposażone w samoreplikujące się fabryki i zdolne do produkcji licznych statków zwiadowczych, pieszych żołnierzy i innych rodzajów broni wojennej.

Niewiele wiadomo o historii Berserkerów poza tym, że zostali stworzeni, aby zniszczyć Czerwoną Rasę, która obecnie wyginęła. Twórcy Berserkerów są znani jako Budowniczowie, którzy również zostali później zniszczeni przez Berserkerów.

BudowniczowieEdit

Budowniczowie byli prekursorską rasą, o której niewiele wiadomo poza tym, że stworzyli i zostali później zniszczeni przez Berserkerów. Saberhagen opisuje ich w następujący sposób:

A z samych Budowniczych, ich własna, aż nazbyt skuteczna broń, Berserkerzy, nie pozostawiła nic poza kilkoma niejasnymi zapisami – nagraniami wideo i głosowymi. Nagrania te zarejestrowały smukłe, drobnokościste istoty, topologicznie podobne do solariańskich ludzi z jedynym widocznym wyjątkiem oka, które u gatunku Budowniczych było pojedynczym organem, rozciągającym się wyraźnie w poprzek górnej części twarzy, z jasną, wybrzuszoną źrenicą, która szybko przesuwała się tam i z powrotem.”
W większości starożytnych grafik Budowniczych, niezależnie od tego, jak elegancko zostały ulepszone, twórcy berserkerów pokazali je jako coś więcej niż rysunek patykiem pomarańczowej, świecącej substancji. Teraz po raz pierwszy w historii stało się jasne dla solariańskich oczu, że pomarańczowy kolor i jasność były wynikiem jakiegoś rodzaju ubrania, a odsłonięta skóra była matowożółta tam, gdzie była widoczna na twarzy, czteropalczastych dłoniach i w poprzek części klatki piersiowej.”

Budowniczowie stworzyli Berserkerów w ludobójczej wojnie z Czerwoną Rasą, która zakończyła się wyginięciem obu ras przez Berserkerów.

KarmpanEdit

Karmpany są cierpliwym i pokojowym gatunkiem; ich kultura to kultura logiki, rozsądku, pacyfizmu i filozofii. Wspierają Ludzi jak mogą, ale w niewojennych formach. Są niezdolni do bezpośredniej agresji, ale posiadają jedną specjalną moc – telepatyczną zdolność do rozmawiania z innymi istotami za pośrednictwem gwiazd, co jest metodą komunikacji, której Berserkerzy nie mogą szpiegować. Ich najbardziej efektywną pomocą dla ED (Earth Descended) Solarian jest „Przepowiednia Prawdopodobieństwa”, w której mogą udzielić informacji na temat przyszłych wydarzeń. Przepowiednia ta jest bardzo wymagająca i może nawet spowodować śmierć Karmpana.

Mimo, że ich ciała są opisywane jako pudełkowate i przypominające maszyny, Karmpany są również biologiczną formą życia i dlatego są celem ludobójczego programowania Berserkerów. Jako takie, sprzymierzyły się z rasą ludzką przeciwko Berserkerom.

Pierwsze historie w serii są opowiadane przez pojedynczego Carmpana, „Trzeciego Historyka”, który stara się kronikarsko opisać życie w Galaktyce i walkę z Berserkerami.

GoodlifeEdit

Berserkerzy są znani z tego, że współpracują ze sobą, przez większość czasu. Czasami oszczędzają życie ludzkim (lub innym organicznym) zdrajcom lub kolaborantom, znanym jako „goodlife”, którzy są chętni do współpracy, aby pomóc zniszczyć inne formy życia.

LudzkośćEdit

Homo sapiens, określani jako „Earth-descended” lub „ED” Humans, lub jako „Solarians”, są jedynym czującym gatunkiem na tyle agresywnym, by przeciwstawić się Berserkerom.

Berserkerzy poważnie zagrozili ludzkim cywilizacjom i wymazali miliardy ludzi i innych bardziej egzotycznych gatunków. Resztki ludzkiej cywilizacji nauczyły się być przebiegłe, aby przetrwać. Technologia Berserkerów jest o wiele bardziej zaawansowana niż jakakolwiek znana ludzka społeczność. Ci, którzy przetrwali są rozproszeni i nie są w stanie działać jako zjednoczony wróg dla Berserkerów. Podczas gdy ludzie ED wielokrotnie zbierali potężne floty, kłótnie i spory między frakcjami politycznymi i kulturowymi często osłabiały skuteczność Solariańskich Armad, ironicznie zwiększając potęgę ich maszynowych wrogów, Berserkerów.

Qwib-qwibEdit

Późniejsze historie wiążą się z Qwib-qwib, anty-Berserkerami.

Czerwona RasaEdit

Czerwona Rasa była kolejną prekursorską rasą, o której niewiele wiadomo poza tym, że jej wyginięcie było celem Budowniczych w stworzeniu Berserkerów tysiące lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *