Jak sprawdzić bezpiecznik

Dan jest właścicielem domu od około 40 lat i prawie zawsze wykonywał swoje własne naprawy i ulepszenia. Jest licencjonowanym elektrykiem.

Dlaczego warto sprawdzić bezpiecznik?

Większość z nas doświadczyła przepalenia bezpiecznika w tym czy innym czasie i po prostu go wymieniła. Niektóre bezpieczniki nie są jednak tanie, a jeśli nie mamy pod ręką zamiennika, oznacza to wycieczkę do sklepu z częściami samochodowymi lub z artykułami gospodarstwa domowego. Jako zawodowy elektryk, musiałem przetestować wiele bezpieczników na przestrzeni lat; jest to standardowa część technik rozwiązywania problemów, a nie tylko wymiany bezpieczników, co do których nie mam pewności, że są przepalone.

Lepiej najpierw przetestować bezpiecznik, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest przepalony, zanim odbędzie się specjalna wycieczka w celu zakupu i zainstalowania nowego. Testowanie bezpiecznika, aby sprawdzić, czy jest rzeczywiście przepalony jest bardzo proste zadanie, wymagające minimum niedrogich narzędzi, i może zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

A fuse jest w zasadzie mały kawałek drutu wewnątrz specjalnej obudowy, która jest przeznaczona do spalania w połowie, gdy przeciążenie elektryczne jest obecny. Wszystko, co musimy zrobić, to ustalić, czy ten przewód jest nadal nienaruszony. Niektóre bezpieczniki mają małe okienko, przez które można zobaczyć drut, ale widok jest zazwyczaj słaby, drut jest często bardzo mały i można popełnić błąd. 30 sekundowy test jest niezawodny i powie ci wszystko bez możliwości popełnienia błędu.

Tester bezpieczników

W najprostszym przypadku, tester bezpieczników jest niczym więcej jak urządzeniem do sprawdzania ciągłości. Może on mieć postać multimetru, testera ciągłości lub dedykowanego testera bezpieczników.

W każdym przypadku chodzi o to, aby przesłać przez bezpiecznik niewielki prąd; jeśli przejdzie on przez bezpiecznik, to bezpiecznik jest dobry. Jeśli nie, to bezpiecznik jest przepalony i wymaga wymiany. Oznacza to, że bateria jest niezbędna do zapewnienia tego małego prądu i każdy tester bezpieczników będzie miał w sobie baterię.

Jeśli tester pokazuje, że bezpiecznik jest przepalony, następnym krokiem jest sprawdzenie testera. Dokonuje się tego poprzez zetknięcie ze sobą przewodów testowych lub, w przypadku testerów bez przewodów, poprzez umieszczenie kawałka metalu (drutu, monety, łyżki obiadowej, czegokolwiek metalowego) w poprzek sond. Jeśli nie wskazuje „dobrze”, bateria prawdopodobnie wymaga wymiany.

Używanie testera ciągłości

Tester ciągłości będzie miał dwa przewody testowe i małą lampkę, która zapali się, jeśli przewody zostaną dotknięte razem. Aby przetestować bezpiecznik po prostu dotknij jednego przewodu do każdego ze styków elektrycznych na bezpieczniku; jeśli żarówka się zaświeci bezpiecznik jest dobry.

Testowanie bezpiecznika za pomocą multimetru

Multimetr znów ma dwa przewody tak jak tester ciągłości. Jednak na multimetrze jest wiele ustawień do pomiaru amperażu, napięcia i oporu w różnych zakresach. Niektóre multimetry są automatyczne (nie trzeba wybierać zakresu), niektóre są cyfrowe, a niektóre analogowe z igłą wskazującą odczyt. W przypadku wszystkich multimetrów pierwszym krokiem jest ustawienie ich na pomiar oporu, czyli Ω. Jeśli dostępne są różne zakresy, należy wybrać najniższy zakres (K oznacza tysiąc na tarczy, więc 2K równa się 2000) – zwykle około 200. Podobnie jak w przypadku testera ciągłości, przyłóż jedną sondę do każdego styku bezpiecznika i obserwuj odczyt. Bardzo niski odczyt 1 ohm lub mniej oznacza, że bezpiecznik jest dobry; jeśli jest przepalony, odczyt będzie nieskończony lub maksymalny, jaki wyświetli miernik. Pośredni odczyt kilku omów prawdopodobnie oznacza, że nie robisz dobrego kontaktu; pokręć sondami na stykach bezpiecznika lub wyczyść je i spróbuj ponownie.

Dedykowane testery bezpieczników

Ogólnie, te testery będą miały lampkę, która zapali się, jeśli bezpiecznik jest dobry. Zawsze będzie jakaś metoda, aby dotknąć sondę jakiegoś rodzaju do każdego kontaktu na bezpieczniku. Upewnij się, że czytasz i postępujesz zgodnie z instrukcjami producentów dedykowanych testerów, ponieważ różne testery bezpieczników mogą działać inaczej.

Różne mierniki

Mały niedrogi multimetr
Mały niedrogi multimetr
Miernik napięcia/ciągłości, znacznie lepszej jakości
Multimetr. Głównie przeznaczony do pomiaru amperażu, ale sprawdzi również rezystancję (ciągłość) i napięcie.
Dedykowany tester bezpieczników. Dwie końcówki na górze to quot;sondyquot;, które należy dotykać do styków. Oczywiście ten tester nie może testować dużych bezpieczników.

Mały, niedrogi multimetr

1 / 4

Jak sprawdzić różne bezpieczniki

Jak sprawdzić bezpieczniki? Check Various Fuses

Testing Plug Fuses

Plug fuses are the screw in type of fuse that were once common in homes before circuit breakers became available. Wiele bezpieczników wtyczkowych ma okienko z przodu; jeśli okienko jest czarne lub metal wewnątrz jest stopiony, bezpiecznik jest przepalony. Z czasem jednak okienka stają się trudne do przejrzenia i konieczne jest przeprowadzenie testów.

Luczniki wtykowe mają jeden styk na końcu i albo część gwintowaną (jeśli jest metalowa) albo mały kawałek metalu na szczycie gwintu jest drugim stykiem. Aby sprawdzić bezpiecznik, należy przyłożyć jedną sondę do każdego styku.

Zauważ, że poniższe zdjęcie przedstawiające użycie multimetru do sprawdzenia bezpiecznika wtykowego pokazuje bezpiecznik od strony tylnej; strony, która wkręca się w skrzynkę bezpieczników.

Miernik wskazuje znacznie poniżej 1 oma i bezpiecznik jest dobry.

Miernik wskazuje znacznie poniżej 1 oma, a bezpiecznik jest dobry.

Wilderness

Sprawdzanie bezpieczników samochodowych ATC

Wkładka topikowa jest zazwyczaj widoczna wewnątrz bezpiecznika i czasami łatwo jest sprawdzić, czy bezpiecznik jest przepalony. Jednak jako podwójne sprawdzenie nigdy nie zaszkodzi sprawdzić za pomocą miernika, czy bezpiecznik jest rzeczywiście dobry, czy nie – bezpiecznik, który wydawał się być dobry, kosztował mnie ostatnio kilka godzin prób zdiagnozowania problemu, gdy wszystko, co było nie tak, to przepalony bezpiecznik.

Dwa ostrza, które zostały włożone do skrzynki bezpieczników, to styki. Należy przyłożyć sondę do każdego z tych styków, aby sprawdzić, czy bezpiecznik jest dobry, czy przepalony.

Blaszkowe bezpieczniki miniaturowe wykorzystują tę samą procedurę; są po prostu mniejsze, ale zachowują tę samą podstawową konstrukcję.

Testowanie bezpiecznika samochodowego ATC. Lampka w środku testera świeci się, wskazując na dobry bezpiecznik.

Testowanie bezpiecznika samochodowego ATC. Lampka w środku testera świeci się, wskazując dobry bezpiecznik.

Wilderness

Jak sprawdzić bezpieczniki kasetowe

Mimo, że bardzo nieliczne bezpieczniki kasetowe mają okienko z boku, przez które można czasem zobaczyć, czy bezpiecznik jest przepalony, jest to rzadkie. Bezpieczniki kasetowe prawie zawsze muszą być sprawdzone miernikiem, aby wiedzieć, czy są dobre czy nie.

Mimo że istnieją dosłownie tysiące różnych bezpieczników kasetowych, wszystkie one mają jedną wspólną cechę; na każdym końcu jest metal, gdzie następuje kontakt elektryczny z oprawą bezpiecznika. Te metalowe końce są stykami; dotknij sondą do każdego końca bezpiecznika, aby go przetestować.

Mały bezpiecznik szklany AGC powszechnie spotykany w samochodach jest rodzajem bezpiecznika kasetowego; większe różnią się przede wszystkim tym, że są zbudowane z papieru lub innego materiału zamiast szkła. Są one testowane tak samo jak bezpiecznik szklany na zdjęciu poniżej.

Testowanie samochodowego bezpiecznika szklanego; górna lampka na testerze świeci (i wydaje sygnał dźwiękowy) pokazując, że bezpiecznik jest dobry.

Testowanie bezpiecznika samochodowego szklanego; górna lampka na testerze świeci się (i wydaje sygnał dźwiękowy) wskazując, że bezpiecznik jest dobry.

dzikość

Ten artykuł jest dokładny i prawdziwy zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Treść jest przeznaczona wyłącznie do celów informacyjnych lub rozrywkowych i nie zastępuje osobistej porady lub profesjonalnego doradztwa w sprawach biznesowych, finansowych, prawnych lub technicznych.

© 2012 Dan Harmon

Keith on December 28, 2015:

Dziękuję za nauczenie mnie czegoś, co pozwoli mi zaoszczędzić czas, pieniądze, zmartwienia, etc……

Karen Lackey from Ohio on May 04, 2012:

Mamy tester, too, but was not certain what it was for! Mój mąż podróżuje dość często. Będzie to przydatne, jeśli będę musiała przetestować bezpiecznik, podczas gdy on będzie poza miastem. Another great resource hub.

Dan Harmon (author) from Boise, Idaho on May 03, 2012:

@Susan – yes, those little cheap testers can do many things considering their cost. Nie próbowałbym za ich pomocą rozwiązywać problemów z płytą elektroniczną, ale do odczytów, które nie wymagają dużej dokładności, są świetne.

@Angela: Ach, ale co się stanie, gdy wyjedzie z miasta w interesach lub coś w tym stylu i bezpiecznik wybuchnie? Better learn quickly!

Angela Michelle Schultz from United States on May 02, 2012:

Po pierwsze, nie wiedziałam, że można przetestować bezpiecznik, więc nawet twój tytuł mnie wyedukował. LOL. Chociaż odkąd zobaczyłam tester bezpieczników, najwyraźniej mój mąż o tym wiedział i to wyjaśnia, dlaczego zajmuje się tym wszystkim, a nie ja.

Susan Zutautas z Ontario, Kanada 02 maja 2012:

Mamy niedrogi multimetr, taki jak ten, który masz na zdjęciu. Wiem, że mój mąż używa go do różnych rzeczy, ale osobiście nigdy nie wiedziałam, że można nim testować bezpieczniki. Dobrze wiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *