Jak się odegrać na kimś: Is Revenge Really The Answer?

By: Corrina Horne

Updated February 19, 2021

Medically Reviewed By: Audrey Kelly, LMFT

Zdrada graniczy z nie do zniesienia. Bez względu na to, czy jest to mała zdrada, czy duża, poczucie zdrady może zniszczyć Twoją samoocenę, zniszczyć Twoje zaufanie do praktycznie wszystkiego i stworzyć istne tsunami nierozwiązanych emocji, lęków i niepewności. Naturalnie, kiedy czujesz się zdradzony, twój umysł może błądzić wokół możliwości dokonania zemsty i zmuszenia sprawcy do odczuwania dokładnie tego samego, co ty czułeś, kiedy zostałeś skrzywdzony. Ale czy zemsta jest kiedykolwiek prawdziwą odpowiedzią?

Terapia może pomóc ci się wyleczyć

Pracuj nad skomplikowanymi emocjami z licencjonowanym terapeutą online Ta strona jest własnością i jest obsługiwana przez BetterHelp, który otrzymuje wszystkie opłaty związane z platformą.

Źródło: rawpixel.com

Co to jest zdrada?

Zdrada przybiera wiele form, ale niektóre z nich są o wiele bardziej szkodliwe niż inne. Za zdradę można uznać odejście współpracownika z firmy i przejście do konkurencji, ale jeśli nie dotyczy to bezpośrednio Ciebie, uczucia zdrady mogą nie być głębokie lub przytłaczające. Zdrada jest działaniem, które podwaja lub daje powód do wyeliminowania zaufania między dwoma osobami. Zdrada może oznaczać sprzedanie kogoś, lub może oznaczać udział w niewierności.

W ostatecznym rozrachunku, choć zdrada jest najgorsza, gdy jest dokonywana przez kogoś, w kim pokładasz zaufanie. Członkowie rodziny, przyjaciele i romantyczni partnerzy są najczęściej sprawcami ciężkiej zdrady, ponieważ są to często osoby, którym ufasz najbardziej na świecie i osoby, od których najmniej oczekujesz zdrady lub okrucieństwa. Chociaż zdrada może być skategoryzowana jako każde zachowanie lub działanie, które uzasadnia utratę zaufania, rodzaj zdrady, która niszczy i tworzy ogromne, trwałe szkody, jest prawdopodobnie rodzajem zdrady, która obejmuje ufne, bliskie relacje.

Co to jest zemsta?

Zemsta jest aktem odwzajemnienia działania za działanie. Jeśli ktoś cię okradnie, zemścisz się, kradnąc mu coś. Jeśli ktoś cię oszukuje, ty też będziesz oszukiwał. Jeśli ktoś obgaduje cię za plecami, mściwą odpowiedzią będzie plotkowanie o nim. Zemsta to pojęcie, że wymierzasz karę dokładnie według działań, które podjęli inni. Dla niektórych zemsta jest środkiem do osiągnięcia sprawiedliwości. Dla innych, zemsta pomaga zachować twarz i uniknąć wstydu. Dla jeszcze innych, zemsta jest czymś więcej niż transakcją: ty zadzierasz ze mną, ja zadzieram z tobą, a cykl trwa dalej.

Ciągle, chociaż zemsta wydaje się być powszechna – a nawet oczekiwana w niektórych kręgach – niekoniecznie jest najlepszym możliwym sposobem na posuwanie się naprzód i radzenie sobie ze zdradą. W rzeczywistości, niektóre badania wykazały, że zemsta może utrudnić rozwój i posuwanie się naprzód, a także może sprawić, że utkniesz mocno w przeszłości.

Źródło: rawpixel.com

Niebezpieczeństwa związane z zemstą

Zemsta zwykle wydaje się świetnym pomysłem: ktoś cię skrzywdził, więc zranisz go w zamian. Oko za oko, a ty będziesz się czuł świetnie, prawda? Niestety, zazwyczaj tak nie jest. Choć zemsta może wydawać się wspaniałym sposobem na osiągnięcie celu, poprawę sytuacji i pozostawienie przeszłości za sobą, może być najlepszym sposobem na to, by nie ruszyć dalej ze swoim życiem. So, what exactly are the dangers of revenge?

1) You Get Stuck in The Past

Although revenge is usually seen as a means of moving on with your life, it tends to make people stay firmly lodged in their current situations and can dramatically hinder your attempts to move forward. To jest ponieważ dokładny zemsta wymaga emocjonalną energię i skupienie; ty musisz planować out dokładnie jak ty iść dostawać zemstę na someone, właściwie wykonywać plan, i niespokojnie czekasz następstwa. Jeśli nie pójdzie tak, jak miałeś nadzieję, doświadczasz kolejnego źródła bólu i rozczarowania.

2) Możesz nie dostać tego, czego chcesz

Możesz chcieć zemsty po części, aby sprawca twojej zdrady poczuł się tak samo smutny, zły, zagubiony lub zdezorientowany jak ty. Jakkolwiek miło by to nie zabrzmiało, fakt pozostaje faktem: ktoś, kto chce cię zdradzić bez wyrzutów sumienia, prawdopodobnie nie będzie czuł się winny, bez względu na to, ile mściwych działek zapoczątkujesz na jego drodze. W końcu, gdyby czuli się rozważnie, życzliwie lub kochający, nie zdradziliby cię, aby rozpocząć. Podczas gdy ja może wydawać się cudowną sztuczką koić rannego serce lub niszczyć jaźń, ja może łamać twój serce więcej, i dalej rozdzierać w twój jaźń. Ostatecznie, jesteś mało prawdopodobne, aby uzyskać to, co chcesz.

Therapy Can Help You Heal

Work Through Complicated Emotions With A Licensed Online Therapist

Źródło: rawpixel.com

3) Twoja samoocena cierpi

Zdradzanie kogoś, kto cię zdradził, sprawi, że poczujesz się winny, małostkowy i niezadowolony. Jeśli masz czułe serce lub jesteś wystarczająco otwarty, aby czuć ból przy działaniach kogoś, kogo kochasz, jest bardzo prawdopodobne, że jesteś wystarczająco wrażliwy, aby rozpoznać okrucieństwo i głupotę nieodłącznie związaną ze zdradą kogoś, kogo kochasz. Jeśli zaangażujesz się w tego typu zachowanie, sam, niezależnie od katalizatora, prawdopodobnie doświadczysz obniżonego poczucia własnej wartości, ponieważ wiesz lepiej niż zachowywać się w taki sposób, i możesz doświadczyć przytłaczającego poczucia winy, wyrzutów sumienia i wstydu – wszystkie z nich powodują dalszy ból i frustrację, a nie pomagają ci.

4) Możesz wpakować się w kłopoty

Jeśli twoje próby zemsty graniczą z niemoralnym, nielegalnym lub nawet nagannym zachowaniem, możesz skończyć płacąc o wiele więcej niż emocjonalny ból lub upokorzenie. Biorąc sprawiedliwość lub zemstę w swoje ręce możesz być napędzany przez mnóstwo prawego gniewu, ale to nie znaczy, że prawo, ukochana osoba lub przełożony będą czuli to samo. Zemsta może wpędzić sprawcę twojej zdrady w kłopoty, ale może też spowodować, że ty też znajdziesz się w gorącej wodzie kąpany.

Lepsze podejście

Mimo że zemsta może wydawać się doskonałym koktajlem, który można podać komuś, kto cię zdradził, zemsta nie uzdrawia, ani nie eliminuje bólu, który czujesz. Zamiast tego, zemsta często otwiera nowe drogi bólu i bardzo często nie udaje się uzyskać dokładnie takiej reakcji, na jaką liczyłeś. Lepszym, bardziej skutecznym podejściem do uzdrawiania i „odegrania się” na kimś, kto cię skrzywdził, jest często skupienie się na sobie i uzdrowienie siebie po prostu. Chociaż nie jest to odegranie się na kimś w tradycyjny sposób – sprawienie, by ktoś poczuł tyle bólu, zamieszania lub złamanego serca, ile ty poczułeś – pozwala ci to ruszyć dalej i zostawić tę osobę za sobą, co często jest najlepszym sposobem na wyrównanie szans.

Tak bardzo, jak może to boleć, prawda jest taka: ktoś, kto jest gotów cię zdradzić, zdewastować lub pozornie rozerwać na strzępy, nie będzie zdruzgotany niczym, co możesz zrobić, ponieważ nie doświadcza szczerej i trwałej miłości do ciebie. Miłość jest doświadczeniem, które wyklucza zdolność do krzywdzenia, atakowania lub zdradzania zaciekle, a obecność tych rzeczy jest ostatecznie wskaźnikiem utraty miłości. To nie znaczy, że relacje obejmujące zdradę nie mogą być naprawione, ale że twoja część w naprawianiu relacji wplecionych w to doświadczenie jest uzdrawianie siebie i doskonalenie siebie; nie możesz zmusić ani popchnąć nikogo innego do stanu wyrzutów sumienia i żalu. Wszystko, co możesz zrobić, to kontrolować siebie, swoje działania i myśli, których jesteś skłonny słuchać i angażować się w nie.

Uzyskanie pomocy

Być pewnym, że skupienie się na sobie i uzdrowienie siebie może być o wiele łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia. Uzdrowienie po zdradzie wymaga ogromnej ilości skupienia, wysiłku i czasu, i nie jest to coś, co przychodzi lekko lub łatwo. Możesz być w stanie wyleczyć się dzięki miesiącom intensywnej samoopieki i ciągłemu wsparciu bliskich, lub możesz potrzebować pomocy z zewnątrz, np. terapeuty lub doradcy, aby przepracować wszystko, co czujesz i czego doświadczasz. Niezależnie od wyboru drogi, ważne jest, aby zrozumieć, że nikt nie leczy się w próżni. Nikt nie przezwycięża traumy dzięki czystej sile woli i postawie „udawaj, aż ci się uda”. Trauma, zdrada i ból serca są bardzo realnymi doświadczeniami psychicznymi i emocjonalnymi i mogą wymagać interwencji kogoś, kto jest przeszkolony w radzeniu sobie z tymi doświadczeniami i kto może zaoferować wiele zasobów, aby dopasować się do twoich unikalnych potrzeb i pragnień.

Źródło: rawpixel.com

Ból zdrady jest ogromny i intensywny, i może się wydawać, że świat wokół ciebie się rozpada, kiedy odkrywasz, że zostałeś zdradzony. Choć może się wydawać, że zemsta jest jednym z najlepszych sposobów na pokonanie aktu zdrady lub jednym z najskuteczniejszych sposobów na uleczenie zbolałego serca, szukanie zemsty może zasadniczo zahamować rozwój emocjonalny i utrwalić cykl bólu, zemsty i dodatkowego bólu. Choć może się to wydawać nieprzyjemne i niesprawiedliwe, najlepszym sposobem na uzdrowienie, pójście naprzód i pozostawienie bólu za sobą jest praktykowanie przebaczenia i dbanie o siebie, co nie pozwala na zemstę lub poświęcenie się temu, by ktoś zapłacił za swoje błędy.

Nauczenie się przebaczenia może również wymagać pomocy z zewnątrz – szczególnie jeśli dorastałeś z pewnym światopoglądem lub systemem wierzeń, który uważał, że zemsta jest jedyną naprawdę realną opcją, gdy zło zostało popełnione. Chociaż może to być o wiele trudniejsze, a nawet może wydawać się niemożliwe w niektórych momentach, zemsta nie jest odpowiedzią na zdradę. Hojna pomoc czasu, terapii, cierpliwości i wytrwałości są bardziej skuteczne odpowiedzi na uzdrowienie i pozostawi cię silniejszy, zdrowszy i szczęśliwszy niż wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *